„Práce programátora je stejná jako každá jiná. Když ji chceš dělat dobře, musí tě bavit“, říká programátor Jiří Hermann.

Jiri Hermann

Jiří Hermann pracuje v oboru programování 5 let. Absolvoval studium Informačních technologií na Univerzitě v Pardubicích. Již při studiu ho zajímaly programovací jazyky, proto práce v IT byla logickou volbou

Jirko, jak dlouho už sbíráš zkušenosti jako Java Developer a proč sis zvolil zrovna tento programovací jazyk?

Setkal jsem se s ním již na střední škole. V té době jsem si ale určitě ještě nemyslel, že se programováním budu živit, a navíc Java v podání našeho tehdejšího profesora nebyla zrovna můj nejoblíbenější školní předmět.

Do tajů tohoto jazyka jsem začal skutečně pronikat až později na vysoké škole. Pořád to ale nebylo takové, jako když jsem nastoupil do práce, kde jsem nabíral své první reálné zkušenosti v praxi a začal více chápat tento programovací jazyk.

Na jaké programovací jazyky, kromě Javy, se ještě zaměřuješ?

Momentálně se věnuji jazyku Kotlin, dále se pak zajímám o javascript a typescript, python a sql, ale pak jsou zde další framework knihovny, kterým se učím, jako je react, elastic, mongodb, postgresql, rabbit, kafka, docker …

Kariéru bez dobré komunikace neuděláte.“

Bez jakých soft skills se při své práci neobejdeš?

Tlak na dobrou komunikaci a fungování v týmu je stále větší i na programátory. Je potřeba se zlepšit i v dalších ohledech. Mezi žádané měkké dovednosti patří také prezentace, kooperace, vyjednávání, řešení různých krizových situací, sebereflexe, schopnost přizpůsobovat se změnám, samostatnost, tvůrčí řešení problémů. Důležitá je schopnost řešit konflikty a umět pracovat se zpětnou vazbou. V neposlední řadě je to také neustálé sebevzdělávání a ochota učit se novým věcem.

Během své kariéry už jsi jistě pracoval na spoustě projektů. Který z nich nejvíce ovlivnil přístup k tvé práci?

Každý projekt, na kterém jsem dosud pracoval, měl něco do sebe. Například na projektu pro zákazníka v Číně jsem se možná také díky prostředí a pověstné asijské pracovitosti naučil píli, vytrvalosti, ale hlavně tomu, že když něco opravdu chci a jdu si za tím, tak dosáhnu svého cíle.

Další projekt jsem již řídil celý sám. Zajišťoval jsem backendovou část aplikace, která se starala o návrh a generování na vytváření scriptů pro datové sklady. Bylo to velmi náročné, ale naučil jsem se samostatnosti, zodpovědnosti za dodání dané funkcionality a také řešení krizových situací.

Co momentálně vnímáš jako největší motivaci při své práci?

Největší motivace je pro mě momentálně aktuální projekt, na kterém pracuji v Partners.
Provádím zde vývoj backendových aplikací. Technologie v oboru IT se vyvíjejí a jdou strašně rychle dopředu. Musím se stále učit nové věci, to považuji za svou obrovskou motivaci a hnací motor. Baví mě to.

Proč se podle tebe stát Java Developerem?

Obecně si myslím, že si člověk musí najít k programování cestu, musí ho to naplňovat a bavit. Je to práce jako každá jiná. A to jaký jazyk si pak člověk vybere, už není tak podstatné. Na druhou stranu v Javě je v současné době hodně pracovních příležitostí s příslibem stabilní a dobře placené práce.

S Javou se potkáte jak ve velkých korporátech, tak i ve středních firmách a startupech. Využívá se hlavně při vývoji mobilních aplikací a serverových back-endů. Stojí na ní také spousta dalších technologií – třeba framework Spring, používaný k vývoji webových služeb. Stačí se naučit jazyk Java a doplnit znalosti o další závislé technologie. Čím víc toho budete umět, tím víc dveří a pracovních příležitostí se vám otevře.“

Proč ses rozhodl pro spolupráci s TIP IT Solutions?

Můj profesní profil zřejmě vypadal dostatečně atraktivně a zaujal TIP IT Solutions. Referenci na tuto firmu jsem dostal od kamaráda. Pamatuji si, že před začátkem spolupráce jsem měl podrobný technický screening s Tomášem Topinkou (CTO pozn. red.). Pak jsem v Partners, kde jsem strávil jeden celý den, absolvoval trochu neobvyklý pohovor – tzv bootcamp. Dostal jsem zadání úkolu, musel jsem ho analyzovat, implementovat a na konci dne prezentovat řešení

Jaké pracovní zkušenosti jsi získal díky TIP IT Solutions?

Díky TIP IT jsem se dostal na hodně zajímavý pracovní projekt, ve kterém jsem se našel.
Díky němu jsem měl příležitost získat více zkušeností a „sáhnout“ si na několik různých nových technologií.

Kontaktujte nás

Máte dotazy, chcete s námi spolupracovat či byste rádi byli součástí zajímavých projektů?

Zanechte nám Váš vzkaz !