V IT světě je silně zakořeněná flexibilita až digitální nomádství. Pracovat na volné noze má své výhody i nevýhody. V současné době, kdy se vlivem digitálních technologií výrazně mění zaběhlé pracovní návyky, už lze řadu činností vykonávat vzdáleně. Firmy jsou otevřenější k tzv. remote pozicím. A flexibilní je IT svět také ve formách spolupráce.
Jako OSVČ však musíte změnit své uvažování a přemýšlení o práci. Musíte také více finančně plánovat a vzít nad sebou velkou část zodpovědnosti. Pověst totiž budujete sobě a svému jménu.
Nejen začínající, ale i zkušení IT specialisté si mohou kdykoliv během své kariéry vybrat, zda budou chtít pracovat pro firmu na hlavní zaměstnanecký poměr, nebo půjdou formou externí spolupráce jako OSVČ. Oba přístupy nabízejí pracovních pozic více než dost. A není problém je střídat podle toho, v jaké životní situaci se nacházíte a co vám zrovna vyhovuje. Pojďme si tyto dva typy spolupráce prohlédnout trochu zblízka, třeba pomůžeme v rozhodování právě vám.
Ať máme na začátek jasno.
- HPP – hlavní pracovní poměr. Smluvní vztah mezi vámi a zaměstnavatelem se řídí Zákoníkem práce.
- OSVČ – osoba samostatně výdělečněčinná (běžně se ale používá také tzv. „práce na IČO”), pracujete na živnostenský list nebo přes vlastní s.r.o. V praxi jde o smluvní vztah mezi dvěma firmami řídící se Občanským zákoníkem.
Pojďme se podívat, co říkají zákony. Ty největší rozdíly definuje už samotná legislativa.
Zákoník práce, kterým je řízen vztah zaměstnance na HPP a zaměstnavatele, definuje, jak má vztah vypadat, čím se musí zaměstnanecřídit, s čím se musí „smířit” a v podstatě neumožňuje příliš velkou svobodu nastavení spolupráce. Nicméně se ale také velmi důkladně věnuje ochraně práv zaměstnance.
Například obsahuje ochranu před:
- jednostranným prodloužením či zkrácením délky pracovní doby,
- nenadálým ukončením smlouvy (stanovuje 2 měsíce výpovědní lhůty),
- rozvázáním pracovního poměru po skončení rodičovské dovolené,
- úpadkem zaměstnavatele, který by přestal platit své závazky (ty lze až do výše cca 150 000 Kč nárokovat na Úřadu práce).
Občanský zákoník, který upravuje spolupráci firem a OSVČ, ji umožňuje nastavit svobodněji. Není-li to v rozporu s Občanským zákoníkem, mohou se strany domluvit na čemkoliv, co jim bude vyhovovat. Např. jakákoliv splatnost faktur, možnost nastavit pokutu z pozdního zaplacení nebo pozastavit spolupráci bez nutnosti to hlásit na úřady.
Nevýhodou jsou zase závazky v podobě konkurenční doložky nebo pokuty za nesplnění termínů, nároky na opravu chyb, a to i po skončení spolupráce.
Konkurenční doložka je často firmami přidávána do smluv o dílo právě IT specialistům – externistům pracujícím jako OSVČ. To aby nepřešli rovnou ke klientovi, pro kterého aktuálně vyvíjí produkt, nebo ke konkurenční firmě, která by mohla dodat ten samý SW tomu samému klientovi. Konkurenční doložka má platnost zpravidla několik měsíců a při jejím porušení je stanovena pokuta. Není ale třeba se jí nějak výrazně bát. Firmy v IT odvětví rostou jako houby po dešti a jako IT specialista nebudete mít nouzi o zajímavé nabídky. Jen si dejte pozor, aby u firem s rozsáhlou vlastnickou strukturou doložka zahrnovala jen konkrétní, a ne například celou skupinu či další firmy do ní patřící.
HPP a OSVČ: výhody a nevýhody
A jak to vypadá v praxi?
Výhody HPP
- větší jistota: viz již zmiňovaná dvouměsíční výpovědní lhůta, včetně proplacení nevyčerpané dovolené
- placená dovolená, nemocenská, přesčasy i svátky
- benefity: například stravenky, 13. plat, příspěvek na důchodové pojištění, firemní auto atd.
- snadnější vyřízení hypotéky, úvěrů po zkušební době
Nevýhody HPP
- vyšší odvody dle výše mzdy pro zaměstnance
- dovolenou schvaluje zaměstnavatel, může ji i nařídit ve dnech, kdy to zaměstnanci nemusí vyhovovat
- zkušební lhůta při nástupu do zaměstnání
Výhody práce na IČO
- nižší zdanění: při obratu do 2 milionů Kč je možnost využít daňový paušál, který umožňuje odečíst až 60 procent všech příjmů od povinnosti je danit. Při obratu nad 2 miliony Kč je již ze zákona povinnost být plátcem DPH. Ovšem zdanění je v porovnání s HPP stále nižší.
- nižší povinné minimální odvody na sociální a zdravotní pojištění, pro rok 2023 je to přibližně 5.666 Kč měsíčně
- větší volnost v podmínkách spolupráce
- větší flexibilita v pracovní době (lze pracovat i o víkendu / ve svátek, a tím pádem si daný měsíc víc vydělat)
- možnost častější a lehčí změny projektů a zákazníků
- pánem svého času – žádná pevná pracovní doba, můžete se tak flexibilněji rozhodovat a svobodně si rozložit svůj čas. Řada OSVČ v IT odvětví má jako životní styl digitální nomádství – cestují po celém světě a pracují odkudkoliv. Práce na volné noze zkrátka přináší více svobody.
- více peněz: práce na volné noze umožní freelancerovi vydělat si prakticky neomezeně. Jako OSVČ máte obvykle více klientů a může ovlivnit svůj příjem v závislosti na tom, kolik práce dokáže udělat.
- OSVČ nelze propustit: pracuje sám tak dlouho, jak dlouho uzná za vhodné. Je ale standardní, že jsou kontrakty ošetřeny smluvně. Takže OSVČ sice nelze propustit, nicméně je v jeho nejvyšším zájmu, aby plnil dojednané podmínky a termíny, protože reputaci má jen jednu. Pokud se u nějakého klienta nepředvede zrovna v tom nejlepším světle, může se stát, že o další zakázku dlouho nezavadí. Lidé totiž rádi sdílejí své zkušenosti – tím spíše ty negativní.
Nevýhody práce na IČO
- vyšší míra rizika: spolupráce je vždy časově omezená
- administrativní zátěž: potřeba podávat daňové přiznání, vést účetnictví, zpracovávání faktur, řešení smluv…
- obtížnější sjednání hypotéky nebo půjčky
- nutnost doplňkového pojištění pro případ výpadku příjmu kvůli nemoci, úrazu…
- potřeba doplňkového důchodového pojištění, pokud očekáváte ve stáří alespoň průměrný důchod
- neplacená dovolená
- příjmy nejsou stálé – vždy je dobré vytvořit si finanční rezervu a nenakládat si více práce, než dokážete kvalitně odbavit
- izolace – při práci z domova se můžete cítit osaměle. Naštěstí dnes existují různá coworkingová centra, která vám zabezpečí stylové pracovní prostředí a můžete se zde potkat s jinými specialisty z různých IT odvětví. Lidé, kteří pracují na volné noze, si také oblíbili práci z kaváren.
Dá se tedy jeden typ spolupráce doporučit?
Z toho, co jsme napsali výše, je asi patrné, že nelze přesně určit vítěze. Každému může být příjemné něco jiného. Někdo preferuje jistotu a potřebuje hladký průběh schválení hypotéky, jiný specialista zase samostatnost a s určitou mírou rizika nemá problém.
Ať už zrovna preferujete to nebo ono, nabídek je pro obě formy spolupráce na trhu dostatek. Dívejte se tedy hlavně na to, zda vás bude práce bavit a naplňovat. Držíme palce, a pokud budete hledat nějakou změnu, dejte nám o sobě vědět, rádi se seznámíme.