Evropské nařízení eIDAS zajišťuje bezpečné elektronické transakce mezi ekonomickými subjekty, obyvateli a veřejnou správou napříč členskými státy EU. Tím by se měla zvýšit důvěra k elektronickým transakcím. V září letošního roku vejde v účinnost aktualizovaná verze eIDAS 2.0, která užívání elektronického podpisu a dalších náležitostí upřesňuje a dále konkretizuje.
Jaké jsou nejzásadnější změny a přínosy, které aktualizovaná legislativa přinese?
Nařízení eIDAS platí od roku 2016 a nastavilo podmínky vedoucí ke zvýšení důvěryhodnosti i bezpečnosti ekonomických transakcí mezi různými subjekty na dálku. Mezi zásadní milníky, které toto nové nařízení přineslo, řadíme tzv. kvalifikovaný podpis, jehož právní účinek je zcela rovnocenný tomu vlastnoručnímu. Tak má být umožněna právní jistota a vzájemné uznávání těchto prvků v celé EU.
Jaké změny a novinky přináší eIDAS 2.0?
eIDAS 2.0 = ještě větší apel na bezpečnost a transparentnost
Za téměř dekádu fungování původního nařízení eIDAS jsme mohli vyzkoušet všechny jeho klady i nedostatky. Zejména na druhé zmíněné reaguje eIDAS 2.0, přináší tak nové požadavky na bezpečnost a ochranu dat a rozšiřuje svou působnost i na další služby a subjekty. Novinkou je například evropská peněženka digitální identity. Ta by měla být vydávána členskými státy
a občané EU by si ji mohli stáhnout jako aplikaci do svých mobilních telefonů. Peněženka, do které bude možné nahrát nejen řidičský průkaz, ale třeba i rodný list, certifikáty a další důležité dokumenty, by měla být využívána i v souvislosti s elektronickými podpisy, jejich vytvořením a používáním.
A jak jsou na tom elektronické podpisy?
Elektronický podpis a jeho využitelnost představilo již původní nařízení, současná aktualizace ho ale ještě více rozšiřuje a aplikuje i v soukromém sektoru. Aby nařízení dostálo svému ultimátnímu cíli zlepšit ochranu soukromí a umožnit ještě transparentnější interoperabilitu mezi různými systémy v celé EU, zavádí eIDAS 2.0 ještě vyšší úroveň bezpečnosti a ochrany před paděláním nebo krádeží identity. Navíc díky přesnějším a konkrétnějším požadavkům, které budou muset jednotlivé členské státy přijmout, bude zajištěna naprostá kontinuita a univerzálnost napříč EU.
Nejmodernější technologie prověřená 10 miliony uživatelů
Výhody elektronického podpisu jsou absolutně nepopiratelné, a to jak pro podnikatele, tak i fyzické osoby. Proto i my nabízíme produkty založené na špičkové technologii, které jdou nejen s dobou, ale skutečně usnadňují práci. Elektronický podpis InSign je založen na nejpoužívanější německé technologii, které důvěřují nejen velké banky a korporace, ale i fyzické osoby. Mezi klienty, kteří jej už využívají, patří německá finanční instituce ALLIANZ, banka N26 a dalších 150 korporátních klientů. V České republice se za 4 roky působení stal InSign číslem jedna v bankovním sektoru. Navíc podporuje všechny typy podpisů podle normy eIDAS (elektronický podpis prostý, zaručený a kvalifikovaný) a reaguje i na nové požadavky spojené s verzí eIDAS 2.0.